Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bowenova technika

bm1.jpg

 

 

 Bowenova tlaková masáž je originálním systémem velmi jemných, přesně definovaných pohybů přes měkkou tkáň. Působí na svaly, úpony a fascie. Působení na ně "bowenovym pohybem" dochází k nastartování samoléčebného procesu. Vyznačuje se svou šetrností a jemností. Také působí na centrální nervovou soustavu skrze tento speciálně provedený pohyb. Tato technika je nediagnostická, neinvazivní a velmi šetrná, umožňuje tělu aktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanismy. Bowenova tlaková masáž pomáhá navracet organismus do rovnováhy, ztracené v důsledku vadného držení těla, nedostatku pohybu či úrazu.

U jakých zdravotních obtíží se Bowenova masáž používá?Bowenova masáž se doporučuje pro různé potíže pohybového aparátu jako bolesti kolen, artritida, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře. Často se uleví lidem s vážnými bolestmi zad a krku už po třech Bowenových masážích, snižují se bolesti kotníků, ramen a kolen. Bowenova masáž ulevuje lidem po úrazech. Bowenova masáž se doporučuje u dalších zdravotních obtíží jako jsou vysoký nebo nízký krevní tlak, ekzémy, bolesti žlučníku a menstruační potíže. Často se uleví lidem s migrénou. Bowenova masáž zlepšuje imunitu, působí u alergií a astamtu. Snižuje bolesti způsobené infekcemi močového měchýře a zlepšuje funkci ledvin. Bowenova masáž zklidňuje psychické potíže, deprese a potíže se stresem. Ulevuje od hučení v uších.

Pro koho je Bowenova masáž vhodná? Jako jemná technika je vhodná pro všechny od malých dětí až po starší jedince. Někdy pomůže Bowenova masáž již po jedné návštěvě, častěji je nutné ale masáž opakovat. Bowenova masáž podporuje organismus v nastolení rovnováhy.

Bowenova technika působí na několika úrovních: Fyzikální, chemické, psychické a emocionální. Existuje několik teorií, závislých na úhlu pohledu, od medicínské až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, uvolní se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok „životní energie“.

Ošetření se skládá z jednotlivých pohybů přes přesně definované body lidského těla. Všechny pohyby jsou řazeny do osvědčených postupů, tzv. sérií. Mezi jednotlivými sériemi pohybů, tzv. procedurami, jsou krátké, asi dvouminutové pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému zpracování informace a umožní mu maximální využití těchto pohybů.

Tělo reaguje na tyto impulsy relaxací, velmi často dochází k přerušení spirály bolesti. Upravením, t.j. vybalancováním „vnitřního prostředí“, může tělo uplatnit svoje vlastní hojivé a léčivé prostředky. Další vysvětlení působení techniky je propojení jednotlivých částí těla s mozkem a drážděním specifických receptorů.

Tyto minimální podněty mohou napomoci znovuobnovení integrity centrální nervové soustavy s periferními oblastmi. Pro jednodušší pochopení může posloužit jako model žárovka. Žárovka je propojena skrze elektrické vedení s vypínačem. Při vstupu do místnosti stačí zapnout vypínač (nezáleží na tom, jakou silou a jak dlouho) a pokud je elektrické vedení v pořádku, rozsvítí se žárovka, umístěná např. na druhém konci místnosti. Stejně tak v našem těle stačí vykonat jeden správný pohyb a přes nervové dráhy tato informace putuje k mozku. Spojíme tím žárovku s vypínačem a periférii s centrem.

 

bm2.jpg